Door estafettelopers van Trainingsgroep het Zwartewater
Nationaal Bevrijdingsvuur 2026 naar Zwartewaterland
Nationaal Bevrijdingsvuur 2026 naar Zwartewaterland© DKN | RDV
Het Nationaal Bevrijdingsvuur komt naar Zwartewaterland. Twaalf estafettelopers en twee fietsers van Trainingsgroep het Zwartewater brengen het vuur in de nacht van maandag 4 mei op dinsdag 5 mei 2026 naar Hasselt. Bij Brasserie, Café en Zaal Ad'vundum 2.0 (Hoogstraat 1) in Hasselt worden de lopers op dinsdag 5 mei om 11.00 uur ontvangen door wethouder Jan van der Poel.
Elk jaar houdt het Nationaal Comité Herdenking Capitulaties 1945 op 5 mei de Nationale Bevrijdingsvuurestafette. Estafettelopers uit heel Nederland brengen het Nationaal Bevrijdingsvuur vanuit Wageningen naar hun eigen gemeente.
Trainingsgroep het Zwartewater
Vorig jaar, ter viering van 80 Jaar Vrijheid, heeft de Trainingsgroep het Zwartewater het bevrijdingsvuur voor het eerst naar Zwartewaterland gebracht. Trainingsgroep het Zwartewater vond het echter zo’n bijzondere ervaring, dat ze ook dit jaar weer gaan deelnemen. De estafettelopers hopen rond middernacht vanuit Wageningen naar Hasselt te vertrekken. "Vrijheid is niet vanzelfsprekend. Daarom is het belangrijk om dit door te geven aan volgende generaties. Met deze betekenisvolle estafette willen wij daar ons steentje aan bijdragen", aldus Trainingsgroep het Zwartewater.
Moedig de estafettelopers aan
Na de bijna 90 kilometer komen de estafettelopers op dinsdag 5 mei aan in Hasselt. Ze zullen, voorafgegaan door een historisch militair voertuig, vervolgens via Buiten de Enkpoort, Eikenlaan, Gasthuisstraat en Nieuwstraat om 11.00 uur met de fakkel aankomen bij Ad’Vundum. Ze hopen op veel aanmoedigingen voor de laatste honderden meters door het centrum van Hasselt.
"Met dank aan de estafettelopers uit Zwartewaterland ontvangen we 5 mei ook in onze gemeente het Bevrijdingsvuur: een krachtig symbool van vrijheid, verbondenheid en veiligheid", vertelt wethouder Van der Poel. "Samen staan we stil bij de vrijheid die we mogen vieren én beschermen." Na afloop van de ceremonie krijgen de estafettelopers door de gemeente een lunch aangeboden in Ad’vundum.
Nationaal Bevrijdingsvuur
Het Nationaal Bevrijdingsvuur wordt traditioneel in de nacht van 4 op 5 mei in Wageningen, de Stad der Bevrijding, ontstoken. Aansluitend start de Nationale Bevrijdingsvuurestafette. Dit jaar nemen 119 loopgroepen deel aan het evenement en brengen het vuur naar 107 gemeenten in Nederland.
Door: De Zwartewaterkrant | Nieuwsredactie
Artikelcorrectie of aanvulling doorgeven? Meld het ons. Heeft u tips voor onze redactie? Bel dan de tiplijn: 038 - 88 88 853.
